Bankowość

Co to jest lokata standardowa?

Najpopularniejszą z lokat jest lokata standardowa – zamiennie stosuje się też określenia klasyczna oraz terminowa. Różne banki oferują różne oprocentowanie lokaty w skali roku. Różny jest też czas jej trwania.

Banki oferują lokatę standardową zwykle na okres nie krótszy niż miesiąc. Warto sprawdzić oferty różnych banków, zanim dokona się wyboru konkretnej oferty. Poszczególne propozycje mogą się mniej lub bardziej różnić. Lokaty są z pewnością dobrą opcją, jeśli oczekujemy zysku dla całego kapitału, nie tylko zaś dla nowych środków.

Klienci często kuszeni są obietnicą wysokiego oprocentowania. Jednak standardowa lokata to tylko jedna z kilku opcji do wyboru. Można zdecydować się także na jedną z lokat przygotowywanych dla ściśle określonych odbiorców – np. dla rolników lub przedsiębiorców. Są ponadto lokaty walutowe, nocne itd.

Lokaty to dobry pomysł na nadwyżki finansowe – pieniądze spoczywające w banku są z pewnością bezpieczniejsze niż w domu, np. w puszce po kawie lub pod swetrami w szafce. Wiele osób wciąż przechowuje tam gotówkę. Lepszym wyborem będzie tradycyjna lokata, gdyż pieniądze wtedy na siebie pracują i nie podlegają inflacji. Co prawda w ostatnich latach lokaty stały się znacznie mniej atrakcyjne ze względu na niskie oprocentowanie, co oznacza też mały zysk.