Bankowość

Gdzie szukać używanego, ale sprawdzonego auta?

Planujesz zakup używanego samochodu? Pewnie zastanawiasz się, jak znaleźć wart uwagi egzemplarz – bezawaryjny, nieuszkodzony, w dobrym stanie. Podpowiadamy, gdzie warto sprawdzić – kilka porad znajdziesz poniżej.

Nie ma co odkrywać Ameryki – większość kierowców chce sprowadzić samochód z zagranicy. Wybierają się po niego osobiście, zlecają sprowadzenie pojazdu komuś albo wierzą właścicielom komisów. Można i tak, ale zwykle lepszym interesem jest wyszukanie auta z polskiej sieci dilerskiej. Auto krajowe i sprzedawane przez właściciela lub dilera to znacznie pewniejszy sposób.

Używane auta są dużo tańsze w naszym kraju niż w Niemczech, a mimo to zwykle opłaca się je sprowadzać od sąsiadów. Zarabiają na tym jednak zwykle handlarze aut, którzy wiedzą, jak przygotować je na sprzedaż. Kupują najtańsze samochody, w wątpliwym stanie, zwykle po wypadku lub kolizji, z bardzo dużym przebiegiem. Zazwyczaj żaden Niemiec nie jest zainteresowany ich zakupem – takie pojazdy przeznaczone są właśnie na eksport, m.in. do Polski.

Używane auta krajowe w dobrym stanie są oczywiście droższe, ale za to nie ryzykujesz aż tyle. Stan auta jest dużo lepszy, a i licznik nie został cofnięty. Lepiej uważać, gdyż cwanych handlarzy nie brakuje – podobnie jak naiwnych kupujących.

Jeśli zależy Ci na jakości, szukaj ofert u dilerów lub prywatnych właścicieli – najlepiej pierwszych. Auto i tak warto sprawdzić, gdyż często sam właściciel może o czymś nie wiedzieć – i wcale nie próbuje wtedy oszukać.