Bankowość

Jak kupić samochód taniej o ponad ¼?

Chcesz kupić samochód, ale nie masz wystarczająco dużo gotówki? Nie planujesz kredytu, lecz szukasz okazji? Rejestracja auta w Czechach to jeden ze sposobów, aby zaoszczędzić – i to aż ¼ ceny. Czy to możliwe?

Jak najbardziej. Wielu kupujących decyduje się na to, gdyż ¼ ceny w kieszeni to przecież całkiem sporo – tym bardziej, że zakup samochodu pociąga za sobą kolejne wydatki. Musisz uwzględnić jeszcze ubezpieczenie, opony zimowe, przeglądy, paliwo itd.

Nic dziwnego, że polscy przedsiębiorcy chętnie wykorzystują czeskie przepisy. Jeśli kupują samochód na firmę, według czeskiego prawa mogą odliczyć od zakupu pełną kwotę podatku VAT. W Polsce zaś tylko – i to maksymalnie – połowę tej kwoty. Odliczenie VAT-u jest możliwe, gdy auto jest wykorzystywane w celach służbowych, ale wystarczy przedstawić w urzędzie oświadczenie potwierdzające.

To jednak nie wszystko! W Czechach można odliczyć także pełną kwotę podatku VAT od paliwa, napraw oraz części. Nowe auta nie są w Czechach objęte podatkiem akcyzowym – to kolejna oszczędność.

Jak zatem skorzystać? Jeśli chcesz kupić samochód o ponad 1/4 taniej, musisz zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Czechach. Wystarczy, że zrobisz to przez Internet – są firmy, które wykonują wszystko za Ciebie. Możesz też kupić już zarejestrowaną spółkę. Na zakup lub rejestrację firmy wydasz około 8 tys. złotych. Rocznie zapłacisz też za księgowość oraz siedzibę. Taniej wyjdzie Ci rejestracja firmy do spółki z Czechami.