Bankowość

Lokata progresywna – co to znaczy?

Mimo że oprocentowanie nie jest wyjątkowo atrakcyjne, lokaty nadal mają swoich zwolenników. Banki oferują wiele opcji – lokatę tradycyjną, nocną, dobową, progresywną itd. Wyjaśniamy, czym jest lokata progresywna.

Lokata progresywna to niezwykle ciekawa oferta – oprocentowanie rośnie w kolejnych miesiącach obowiązywania podpisanej przez nas umowy. W odróżnieniu od kont oszczędnościowych lokatę zakładamy na z góry ustalony okres. Klienci banków twierdzą zgodnie, że to bardzo atrakcyjna oferta. Bankowcy też są zadowoleni, bo ludzie chętnie przetrzymują swoje pieniądze na koncie, co oznacza zysk i dla banku. Warto wiedzieć, że nie należy jej mylić z lokatą dynamiczną.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż w pierwszym miesiącu trwania umowy oprocentowanie może wynosić np. 3%, w drugim 4%, a w jeszcze następnym 5%, a nawet 10%. Roczne oprocentowanie będzie więc średnią obliczoną na podstawie tych danych, ale za to umowa nie wiąże nas z bankiem tam mocno, gdyż można zrezygnować bez obawy o utratę odsetek.

Lokata ma jednak zarówno wady, jak i zalety – warto je poznać, jeśli jesteśmy zainteresowani tym produktem. Za minusy uznamy niższe oprocentowanie i fakt, że kapitalizacja odsetek następuje na koniec okresu umowy. Zalety to możliwość wcześniejszego zerwania lokaty bez utraty odsetek, ale w praktyce nam się to nie opłaca, bo wysokie oprocentowanie otrzymujemy dopiero na koniec.