przelew bankowy
Pieniądze

Jak wypełnić przelew podatkowy?

Płacenie podatków to obowiązek, którego nie można uniknąć. W trakcie rozliczania się z fiskusem musimy jednak wiedzieć, jak zrobić m.in. przelew do urzędu skarbowego. Wyjaśniamy, jak wykonać przelew do urzędu skarbowego, czyli przelew podatkowy.

Zlecanie przelewów to jedno z najłatwiejszych działań. Do wyboru jest kilka sposobów, by wpłacić środki na konto odbiorcy. Można m.in. wypełnić formularz na poczcie, skorzystać ze standardowych przelewów internetowych i szybkich przelewów Express Elixir, wykonać przelew z poziomu laptopa lub aplikacji mobilnej w smartfonie.

Urząd skarbowy daje trzy podstawowe możliwości regulowania zobowiązań:

– w kasie urzędu,

– przekazem pocztowym,

– przelewem internetowym.

Wybierając przekaz albo przelew, trzeba użyć specjalnego formularza. Dzięki nim możliwa jest poprawna identyfikacja danego zobowiązania.

Przelewy do urzędu skarbowego

Trochę inaczej wygląda kwestia przelewów do skarbówki. Można skorzystać z tradycyjnych rozwiązań albo z serwisów i aplikacji bankowości internetowej i mobilnej. Pamiętajmy jednak, by dopełnić dodatkowych formalności oraz określić identyfikator zobowiązania. W tym przypadku bardzo ważne są też terminy, gdyż opóźnienie może generować dodatkowe wydatki oraz inne kłopoty. 

Dzisiaj nie trzeba szukać numeru rachunku należącego do konkretnego urzędu i uzupełniać danych ręcznie. Dzięki mikrorachunkowi podatkowemu, który można wygenerować na stronie internetowej przygotowanej przez Ministerstwo Finansów, jest to dużo prostsze. 

Każdy podatnik ma indywidualny numer. By go wygenerować, trzeba jedynie wpisać swój numer PESEL – dotyczy osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej / nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT lub NIP. Mikrorachunek jest przypisany do osoby fizycznej lub przedsiębiorstwa.

Od 2020 roku na mikrorachunek trzeba kierować przelewy podatkowe dotyczące:

Podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT),

Podatku dochodowego od osób prawnych (CIT),

Podatku od towarów i usług (VAT).

Jak wykonać przelew do urzędu skarbowego krok po kroku?

Aby zrobić przelew podatkowy, zaloguj się do serwisu bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. Wybierz „Przelew podatkowy” / „Przelew do urzędu skarbowego”, wpisz symbol formularza, czyli rodzaj zobowiązania. Jeśli dotyczy ono jednego z podatków opłacanych na indywidualny mikrorachunek, należy wpisać swój indywidualny, wygenerowany numer. 

Jeżeli przelew podatkowy dotyczy innego zobowiązania, należy wskazać miejscowość oraz organ podatkowy, a numer konta urzędu skarbowego wypełni się automatycznie. Teraz określ typ identyfikatora podatnika (np. numer PESEL, NIP itd.), okres, za jaki wykonujesz przelew i wpisz kwotę. Ostatnie okno to identyfikacja zobowiązania – trzeba je wypełnić, jeśli przelew wynika z wydanej przez organ podatkowy decyzji. Jeśli nie, pole pozostaje puste.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jest też szereg innych zobowiązań wobec fiskusa, które należy uiszczać, korzystając z rachunków wybranego urzędu – jak m.in. podatek od czynności cywilnoprawnych lub podatek od darowizny. Trzeba o tym pamiętać, zlecając przelew podatkowy.

f: stux / pixabay