motocykl
Pieniądze

Podatek od kupna motocykla

Zakup samochodu lub motocykla zwykle sprawia radość, ale musisz pamiętać, że będzie trzeba jeszcze zapłacić od tego podatek dochodowy od osób fizycznych. Dotyczy on każdej ruchomości. 

Podatek od zakupu motocykla to nieprzyjemna część wymarzonego i udanego zakupu. Niejednemu nowemu właścicielowi sprzętu on sen z powiek. Wyjaśniamy, kto musi go zapłacić, a także, ile wynosi podatek PCC-3.

Czym jest podatek PCC-3?

Skrót ten oznacza „Podatek od Czynności Cywilnoprawnych”. Podatek ten odnosi się zatem do osób, które kupiły nieruchomość, nabyły prawa majątkowe lub zakupiły rzeczy ruchome używane, czyli np. motocykl. Z deklaracji PCC-3 zwolnione są te umowy / ruchomości, których wartość nie przekracza 1000 złotych. Jeśli kupisz motocykl za maks. 1000 zł, nie musisz wypełniać deklaracji PCC-3 i odprowadzać podatku.

Trzeba jeszcze dodać ważną rzecz. 

Sporządzenie umowy kupna/sprzedaży 

By doszło do nałożenia obowiązku złożenia deklaracji PCC-3, sprzedający i kupujący muszą przygotować i podpisać umowę kupna/sprzedaży. Jest to oświadczenie i porozumienie między stronami dotyczące przeniesienia praw do własności rzeczy ze sprzedającego na kupującego. W umowie znajdą się informacje, kto sprzedaje, kto kupuje, za jaką cenę, co jest przedmiotem handlu – w naszym przypadku motocykl. Ważne jest też wpisanie daty zawarcia umowy kupna/sprzedaży.

Ile wynosi podatek za zakup motocykla?

Wysokość podatku PCC-3 wynosi 2% wartości rynkowej zakupionego motocykla. Jednak kwota ustalona ze sprzedawcą i podana w umowie niekoniecznie jest równa wartości pojazdu. Tę ustala pracownik urzędu skarbowego, dlatego zwykle zaniżenie kwoty na nic się nie zda. 

Ile mamy czasu, by złożyć deklarację PCC-3?

Na złożenie PCC-3 i dokonanie wymaganej opłaty nowy właściciel ma 14 dni (liczone z weekendami i świętami) od daty podpisania umowy zakupu. Obowiązek składania deklaracji dotyczy osób, które kupiły samochód, motocykl lub inną ruchomość od innej osoby fizycznej. Nie dotyczy jednak zakupu od firmy lub osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Wtedy zakup czy sprzedaż jest potwierdzona fakturą VAT.

f: pexels / pixabay