zakupy przez internet
Pieniądze

Sprzedaż przez Internet a podatki

Jeśli chcesz założyć sklep internetowy, musisz pamiętać o obowiązku płacenia podatku dochodowego, a wielu przypadkach również VAT-u. W każdym przypadku opłacalne i polecane mogą być inne rozwiązania, dlatego warto orientować się w temacie lub skorzystać z fachowej pomocy księgowej.

Sprzedaż online a podatki – wybór formy opodatkowania

Można wybrać formę opodatkowania, która będzie najlepsza i opłacalna dla Ciebie. W Polsce są trzy modele rozliczeń:

– skala podatkowa – najpopularniejsza forma opodatkowania. Osoby pracujące na etacie, rozliczają się w ten sposób. Konkretne stawki zależą od dochodów;

– podatek liniowy;

– ryczałt. 

Formę opodatkowania wybiera się podczas zakładania działalności, ale można ją zmienić – 

nie musi ona obowiązywać przez cały czas działania firmy.

Rozliczanie sprzedaży internetowej – skala podatkowa. Korzyści: 

– obliczanie podatku od dochodów pomniejszonego o koszty ich uzyskania,

– możliwość wspólnego rozliczania się z żoną/mężem,

– możliwość korzystania z ulg,

– możliwość skorzystania z kwoty wolnej od podatku.

Wybór tej formy rozliczania wymaga opłacania zaliczek na podatek regularnie – w miesiącu lub kwartalnie. Po zakończeniu danego roku podatkowego należy złożyć do urzędu skarbowego PIT-36.

Sklep internetowy a podatek liniowy

Inną opcją jest podatek liniowy. Jego stawka to 19% niezależnie od wysokości zarobków. Jest on obliczany od przychodów pomniejszonych o koszty. Jeśli dochody przekraczają 120 000 zł rocznie, warto wziąć go pod uwagę. Nie można jednak w tym systemie korzystać z ulg dostępnych przy skali podatkowej czy rozliczać się razem z żoną lub mężem. Na koniec roku podatkowego należy złożyć do urzędu skarbowego formularz PIT-36L.

Sklep internetowy – ryczałt

Prowadząc sklep online, można też wybrać ryczałt – dla sklepów internetowych wynosi on 3%. Brzmi atrakcyjnie i często faktycznie się opłaca, ale trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Nie można rozliczać się wspólnie z małżonkiem, nie można korzystać z ulg, a kosztów prowadzenia działalności nie rozlicza się, czyli nie obniżają one podatku. 

Również kwota wolna od podatku nie ma w tym przypadku zastosowania. Nie każdy sklep internetowy może wybrać ryczałt – wyjątkiem są mianowicie sklepy, które przekroczyły próg dochodu wynoszący 250 tysięcy euro lub mają w ofercie części samochodowe i akcesoria motoryzacyjne.

Internetowa sprzedaż na działalności nierejestrowanej – podatki

Przepisy pozwalają na prowadzenie sprzedaży w ramach działalności nierejestrowanej, ale nie oznacza to braku obowiązku uiszczania podatku dochodowego. Można skorzystać z przywilejów działalności rejestrowanej, jeśli przychody z tytułu sprzedaży online nie przekraczają połowy pensji minimalnej brutto – tj. 3100 zł w 2022 roku. Wtedy masz obowiązek rozliczać się na zasadach ogólnych – podatek wyniesie 17% lub 32%. Finalna stawka zależy od wysokości dochodów z innych źródeł.

f: StockSnap / pixabay